BabyHowTo - azaz hogy működik egy gyerek?

Védőnők, gyerekorvosok és ilyen-olyan szakértők tömkelege foglalkozik gyerekekkel, mégsincs még egy olyan ellentmondásos témakör, mint a gyermekgondozás és nevelés. Az egyik szerint ez a jó, a másik szerint amaz hat, a harmadik azt mondja, hülye vagy, ha az első kettőre hallgatsz. Meguntam. Éppen ezért konkrét tapasztalatokat kezdtem gyűjteni: kérdőíveket csinálok, igyekszem jó sok anyukával kitöltetni, és a válaszokat összesítem. Ezeket az összesítéseket olvashatjátok az oldalamon. Kellemes mazsolázást kívánok! :-)

Friss topikok

Utolsó kommentek

  • OsoLalalala: Tipikus szoptatás-n*ci duma a cikk, szóra se érdemes. (2017.12.23. 20:36) A tápszerezés okai
  • OsoLalalala: Sokaknak segít a tejszaporító tea, ha nem tud az Anya szoptatni... Ja az is baj. Hihetetlen... (2017.12.22. 17:34) Mit ne együnk szoptatás alatt?
  • Haziraj Isufi Simona: hat bizony igazad van azokban a dolgokban amiket it le irtal en is ilyen vagyok sajnos allandoan a teszteket vasarlom es szinte mar bele bolondultam , 2 kis babat is elveszitettem es megyg mindig re... (2016.07.31. 17:07) A terhesség legkorábbi tünetei
  • Horváthné Anita: Sziaaa :) szerintem nagyon hasznos az oldalad!!!! (2016.01.25. 20:17) Mit ne együnk szoptatás alatt?
  • olivinn: Szia! Mekkora mintával (hány fő) dolgoztál ennél a felmérésnél? Ezek szignifikáns eredmények? Köszönöm válaszaidat! (2015.10.24. 19:42) Ekcéma és atópiás dermatitis kisgyermekeknél
  • Utolsó 20

Házi módszerek a peteérés megállapítására

2013.02.26. 17:53 luckalakó

Ha nem szeretnél egyből orvoshoz menni, akkor házi módszerek is léteznek a peteérés vizsgálatára. Normál, 28 napos ciklus esetén a ciklus közepe táján történik meg a tüszőrepedés azaz a petesejt kilökődése. Az ezt megelőző szakaszt follikuláris fázisnak, az ezt követő szakaszt luteális fázisnak nevezi a szaknyelv. A follikuláris szakasz hozza változó, a luteális szakasz pedig általában stabilan 12-16 nap hosszúságú, és adott egyénnél ezen belül is szinte napra pontosan azonos. Ha szabályos ciklusaid vannak, akkor is érdemes néhány hónapig figyelned magad, hiszen baromira nem mindegy hogy a ciklus 12. napján vagy a 16. napján érdemes együtt lennetek. Ha pedig szabálytalanok vagy hosszúak a ciklusaid, az pláne odafigyelést igényel.
A mószer lényege, hogy fogsz egy grafikont, és minden nap feljegyzed az alábbiakat:

(folytatás a hirdetés után)

meseles-hirdetes6.png

  • a ciklus hanyadik napján jársz. A legelső nap az, amikor tiszta piros vér formájában megjön a menstruációd.
  • ébredéskori hőmérséklet: legalább 4 óra folyamatos alvás után, egyből ébredés után mérd meg a hőmérsékletedet. Ez a görbe fogja adni azt a vonala, amiért grafikonnak hívom az eredményt. A dolog lényege, hogy peteérés előtt alacsonyabb az ember hőmérséklete, mint utána. Ha észlelsz a ciklus utolsó 12-16 napjában stabil hőmérsékletemelkedést, az jó jel, akkor mindenképp volt ovulációd - hogy mikor, azt a többi tünettel együtt tudod meghatározni, de általában az utolsó alacsony hőmérsékletű napon. Ha viszont nincs hőmérsékletemelkedés és folyamatosan cikk-cakkot ad a görbe, akkor tehetsz még egy próbát másik testtájön történő méréssel vagy másik típusú hőmérővel (kinek a digitális, kinek a hagyományos jön be), viszont ha úgy sincs emelkedés, akkor irány az orvos, mert jó eséllyel peteéréses sincs.
  • a menstruációs vér mennyiségét: túl gyenge, rövid ideig tartó menstruáció peteérési zavarra (vagy terhességre) utalhat.
  • az egyéb hüvelyi folyás jellegét, mennyiségét és színét - különös tekintettel a barnás pecsételésre és a tojásfehérjeszerű nyálkára, mert a ciklus közepe táján mindkettő a peteérést jelzi.
  • ha érzel oldalsó alhasi fájdalmat, akkor ennek is hagyj egy sort és szorgalmasan x-elgess azokon a napokon.
  • erősebb idegzetűek a méhszáj állapotát is kitapinthatják. Igen, ez ujjal történő matatást jelent jó mélyen, leginkább este ad hiteles eredményt, és azt kell nézni, hogy mennyire könnyen éred el a méhszájat és mennyire puha. Amikor a legkönnyebben eléred és a legpuhább, akkor van ovuláció, de ennek felismeréséhez nem árt némi gyakorlat.
  • ovulációs teszt eredményeket: tucatszám lehet venni és elpisilgetni ezt a remek találmányt, van akinél beválik, de gyakran ad fals pozitívat, szóval önmagában nem feltétlenül értékelhető.

A fentieket összességében kell értékelni, ha azt szeretnéd hogy a lehető legpontosabban behatárold hogy mikor van peteérésed.
A házi módszereken túl létezik persze ezeknél sokkal biztosabb orvosi módszer is, ami abból áll, hogy néhány naponként megnézik ultrahangon a petefészkek állapotát. Így pontosan nyomon követhető a petesejtek érése, és az orvos pár előtte már szinte napra pontosan meg tudja becsülni, hogy mikor fog bekövetkezni a tüszőrepedés.

 

--

Tetszett az oldal? Hasznosnak találod a munkámat?

...akkor kérlek, hogy "cserébe" támogasd Tamás Bori műtétjét, legalább egy fagyi árával! :-) Részletek itt.

 

Szólj hozzá!

Címkék: meddőség peteérés hőmérőzés ovuláció teherbeesés naptármódszer

A bejegyzés trackback címe:

https://babyhowto.blog.hu/api/trackback/id/tr805106898

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása