Végre-valahára összejött az ezer válasz a szoptatásos kérdőívemre, én pedig jó ideje lemondva a takarításról és az egészségmegőrzésről, minden erőmmel a kiértékelésen voltam, mert már elég sokan nyaggattatok az eredményekért. Jelentem sikerült, mehetek fürdőszobát takarítani, miután megnyomom itt nektek a mentés gombot.
Mivel a kérdőív jó hosszú volt, a válaszaitokat kategóriánként összesítettem, remélem, találtok benne hasznos, érdekes információt.
(folytatás a hirdetés után)
Elegendő tejmennyiség
Megfelelő tejtermelésről számol be a kitöltők 69%-a, és csupán 26%-nál volt gond a tejtermeléssel. A kitöltők 5%-a egyáltalán nem szoptatott, így nem tudjuk, hogy megfelelő lett volna a tejtermelés, vagy sem.
Az átlagosnál többen rendelkeztek elegendő tejjel azok közül, akik:
• Korábbi gyermeküket is tudták szoptatni.
• Hüvelyi úton szültek.
• Az édesanyjuk is problémamentesen szoptatott.
• A terhesség alatt volt előtejük.
• A szülés után 3 órán belül mellre tették a babát.
• Nem adtak tápszert akkor sem, ha csak pár nappal a szülés után indult meg mérhetően a tejtermelésük.
• Fájdalommentesen tudtak szoptatni.
• Az első hónapban a teljes mértékben igény szerinti szoptatást részesítették előnyben a bármilyen rendszerességgel szemben.
És kevesebb tejjel rendelkeztek azok, akik:
• Sürgősségi császárral szültek. Ez valószínűleg nem a császár miatt van, hanem azért, mert a sürgősségi műtét általában valamilyen problémával jár együtt, ami miatt az anya és az újszülött az első időszakot kénytelen egymástól távol tölteni. Ezen kívül a stressz is valószínűleg közrejátszik abban, hogy ezekben az esetekben kevesebb tejről számoltatok be.
• Nagyobb gyermeküknél is kevés tejük volt.
• A terhesség alatt nem tapasztaltak mellnövekedést.
• A szülés után több mint 3 óra elteltével próbáltak először szoptatni.
• Már a szülés utáni napokban adtak tápszeres kiegészítést a gyermeknek.
• Szoptatás során testi fájdalmat tapasztaltak – ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a babában helytelen szopási technika rögzült, és ugyanez okozhatja a szoptatási sikertelenséget is.
• Már az első hónapokban használtak játszó (nyugtató) cumit.
• Bimbóvédővel vagy bimbókiemelővel szoptattak.
• Befelé forduló mellbimbóval rendelkeznek.
• Túl kicsi mellbimbóval rendelkeznek.
Ez persze nem azt jelenti, hogy aki a fentiek közül több pontban is magára ismert, az biztosan nem fog tudni szoptatni. Csak persze lehet, hogy keményebb munka lesz a tejtermelés beindítása, és több energiába fog kerülni az, hogy a baba ne kapjon tápszert. Mindenképp érdemes próbálkozni, személyes példával is élen járok, ugyanis a szülés után nem tettem mellre a babámat 3 órán belül, és ráadásul tápszert is kapott már a kórházban, mégis az első pár nap kivételével soha nem kapott tápszert a most már 15 hónapos fiam (arról már ne is beszéljünk, hogy cumizott is).
A tejmennyiség tekintetében nem volt eltérés az átlaghoz képest:
• A fiú és lánygyermekeknél.
• Az egészséges határon belül (36-41 hét) az eltérő hosszúságú terhességeknél.
• Az oxytocinnal és az anélkül lezajlott szülések után.
• Azoknál, akik már a terhesség alatt tudatosan készültek a szoptatásra és azoknál, akik úgy gondolták, menni fog magától is.
Segítség a szoptatáshoz
Hasznos segítséget legtöbben a kórházi csecsemősöktől kaptatok, a következő a sorban a védőnő, és nagyon sokan számoltatok be arról is, hogy az interneten keresgélve találtatok érdemi információt. Sajnos az igazán képzett szakemberek, a szoptatási tanácsadók az utolsó helyen vannak a listában. Jó lenne pedig, ha a köztudatban jobban elterjedne ez a lehetőség is, hiszen saját példámból kiindulva a kórházi csecsemősök és a védőnő nem mindig a megbízható információforrást jelenti, az én esetben inkább a genetikának köszönhetem a sikert, mint nekik (na meg persze az internetnek).
Tejszaporító módszerek
Az alábbi tejszaporító technikák váltak be, zárójelbe teszem, hogy akik próbálták, hány százalékban tapasztaltak tőle javulást:
• Gyakori fejés (94%)
• Homeopátiás bogyók szedése (90%)
• Sok folyadék fogyasztása (82%)
• Gyakori szoptatás (71%)
• Tejszaporító gyógyteák fogyasztása, pl. Laktoherb (60%)
• Sok összebújás, testközelség a babával (57%)
A szoptatás és a testi problémák
Lássuk, milyen teóriákat lehet olvasni (hallani) a szoptatásról - a válaszokat kifejezetten azoknál összesítettem, akik már több mint 4 hónapja nem szoptatnak.
• A hajhullás megszűnik a szoptatás abbahagyásával: a jelen kérdőív nem igazolta ezt az állítást, sőt, akik változásról számoltak be a szoptatás abbahagyása után, azok inkább romlást tapasztaltak, nem pedig javulást. A nagy többségnél pedig nem változott a helyzet.
• Szebb a bőre annak, aki már nem szoptat: szintén nem sikerült igazolni, többen számoltatok be romlásról, mint javulásról.
• Elmúlik a depresszió: akárcsak az eddigieknél, itt is többen válaszoltatok úgy, hogy romlott a helyzet, mint ahány anyukánál javult.
• A testsúlycsökkenés magától megindul a szoptatás abbahagyása után: hááát, nálatok ez sem így volt. Ugyanannyian mondtátok, hogy valóban fogyni kezdtetek, mint ahányan hízni kezdtek az elválasztás után. A legtöbben pedig változatlan testsúlyról számoltatok be. Hiába, semmi sincs ingyen… aki fogyni akar, az nem attól fog, hogy abbahagyja a szoptatást.
• A szexuális együttlét alatt tapasztalható fájdalom megszűnik: a kevesen válaszoltatok valóban így, sajnos ennél több esetben maradt a fájdalom.
Ha számít ennek az 1000 embernek az összesített tapasztalata, akkor azt javaslom, ne ezek miatt hagyd abba a szoptatást, mert valószínűbb, hogy csalódni fogsz, mint hogy beválik a számításod. A szoptatás alatt szebb a bőr, kevésbé hullik a haj, nagyobb és feszesebb a cici :-) A szex alatti fájdalom pedig nem ezen múlik.
A szoptatás alatt sportolók 85%-a nem tapasztal sem tejcsökkenést, sem azt, hogy a baba kevésbé fogadná el a tejet, mint sport nélkül. Szoptatás alatt tehát lehet sportolni, és emellett az ételek megválogatásával jelentős fogyás érhető el. Koplalni, böjtölni természetesen nem szabad, de a többször kis adagok fogyasztása, kevesebb zsír, cukor és fehér liszt felhasználásával készült ételek semmilyen rossz hatással nincsenek a tejtermelésre (sőt!), a kilókra viszont annál inkább, szóval hajrá!
Van, aki félti a melle korábbi feszességét, ezért hagyja abba a szoptatást. Mivel erre is rákérdeztem, megnéztem, hogy hányan szoptattak sokáig azok közül, akik valóban lógósabbá vált mellről számoltak be. A válasz meglepő, mert akik 3 hónapon belül abbahagyták a szoptatást, azok sokkal többen tapasztaltak ilyesmit, mint azok, akik 11 hónapon túl szoptattak. Tehát nálatok ez az állítás sem volt igaz!
Megnéztem azt is, hogy a lógósabb mellűek milyen melltartót hordtak a szoptatás alatt, és az eredmény:
• A melltartót nem hordó táborból került ki a legkevesebb lógós mellű,
• Az elasztikus sport topot hordók is viszonylag kevesen számoltak be jobban lógó cicikről,
• A szoptatós melltartót hordók már valamivel többen,
• De a legtöbben a merevítős melltartót hordók jelölték meg a cicilógást.
Ezek szerint nem csak a tejmirigyek, hanem a cici formája is megköszöni, ha az ember nem erőlteti a szép melltartót, amíg szoptat.
Elválasztás
A szoptatást a legtöbben azért hagytátok abba, mert nem volt elég tej, és már nem láttátok értelmét a szoptatásnak.
Második helyezettként szerepel a listában az az eset, amikor a gyermek választotta el magát, és többé már nem fogadta el az anyamellet.
A további lehetőségek (orvosi okok vagy terhesség miatti, esetleg idősebb gyermeknél már időszerűnek tartott elválasztás) összességében is jóval kevesebbszer szerepelt a megjelölt okok között.
Rengeteg hasznos válasz jött arra a kérdésre, hogy akik szándékosan választották el a gyermeket, hogyan tették, így ezeket majd egy következő írásban összesítem.
Fagyasztott anyatej felhasználása
Sok helyen lehet olvasni, hogy a babák nagy része nem szívesen fogadja el a fagyasztott anyatejet. A ti esetetekben a fele brigád nem volt hajlandó meginni a fagyasztva eltett és később kiolvasztott anyatejet, a másik fele pedig nagyobb gond nélkül elfogadta.
Szoptatás és menstruáció
A kitöltők nagy része (80%) már szoptatás alatt is elkezdett menstruálni, míg 20% csak a szoptatás abbahagyása után.
A szoptatás alatt menstruálók csupán kis százaléka (9%) kezdett menstruálni az első hónapban, túlnyomó részük 2-5 hónappal a szülés után menstruált először.
Nagy részük (80%) nem tapasztalt változást a korábbi menstruációhoz képest, 20% számolt be szoptatási nehézségekről a menstruáció hatására, ami lehet csökkent tejmennyiség, a baba átmeneti sztrájkja, vagy – szerencsére nagyon kis arányban (2%) – teljes elválasztódás.
A szoptatás alatti menstruáció a válaszolók 30%-a szerint a korábbival azonos volt. Másik 30% erősebb vérzésről számolt be.
Azok az anyukák, akik szoptatás alatt nem menstruáltak, jellemzően az elválasztás utáni első hónapban már megtapasztalhatták ezt a remek élményt ismét. (70%) Volt egy pár olyan anyuka is (15%), aki a második hónapban kezdett újra menstruálni, a maradék 15% pedig elszórtan, 3-8 hónappal a szoptatás abbahagyása után. Ezeknél az anyukáknál is jellemzően erősebb volt a menstruáció, mint korábban, a szülés előtt.
Szoptatás és következő terhesség
Szoptatás alatt a kitöltők 10%-a próbált meg teherbe esni, szerencsére többnek sikerült, mint amennyinek nem (az arány kb. 60-40%). További másfél százalék esett teherbe úgy, hogy nem próbálkozott vele… Ez konkrétan 15 embert jelent, ami nem sok, de ezek szerint még mindig jóval több az esély a szoptatás alatti teherbe esésre, mint arra, hogy nyerj a lottón, ez utóbbiban mégis elképesztő tömegek hisznek, így illene abban is hinni, hogy a szoptatás nem fogamzásgátló. Aki nem akar még következő babát, az védekezzen! Akkor is, ha meg nem jött meg a menstruációja, peteérés ugyanis előbb van, mint az első menstruáció, így kis szerencsével menzesz nélkül is simán teherbe lehet esni.
A szoptatás alatt teherbe esők nagy része (65%) továbbra is gond nélkül szoptatott, semmilyen problémát nem tapasztalt. Ennél sokkal kevesebben mondtátok, hogy csökkent a tejmennyiség, vagy a baba nem fogadta el a tejet. A vetélések száma a szoptatás mellett teherbe esőknél 5% volt, ez meglehetősen alacsony arány, így azt a nézetet sem sikerült igazolni ezzel a kérdőívvel, hogy a szoptatás kockázatos a következő terhességre, és spontán vetélést okoz.
Szoptatás és bőrérzékenység, betegségek, ételérzékenység
Ami engem a legjobban meglepett, az az, hogy az ekcémás, atópiás dermatitises gyermekek, illetve a fertőző betegségeket gyakran elkapó gyermekek aránylag nagyobb százalékban kerültek ki azok közül, akiket viszonylag későn (6 hó felett) kezdtek hozzátáplálni, illetve azok közül, akiket sokáig (11 hós koruk felett) még szoptattak. A különbség csupán pár százaléknyi volt, és mivel ez nem egy reprezentatív kutatás, messzemenő következtetést nem szeretnék belőle levonni. Fogalmazzunk inkább úgy, hogy a jelen kérdőív kitöltői nem igazolták azt a feltételezést, miszerint a szoptatás kevésbé hajlamosít ekcémára, illetve fogékonyságra a fertőzésekkel szemben.
Az ételérzékenységnél egy kicsit más lett az eredmény, ugyanis itt a 3 hónapos kor előtt már hozzátáplált, és a minimálisan szoptatott babák kifejezetten rosszul teljesítettek.
Azt azért megjegyezném, hogy mind a bőrérzékenység, mind a betegségre való fogékonyság és az ételérzékenység idővel változhatnak. A laktóz intoleranciát például ki is lehet nőni, vagy van olyan eset is, hogy csak felnőttkorban jelentkezik valakinél. Így ezek az eredmények lehet, hogy teljesen másként festenének, ha ugyanezeket a babákat évek múlva, akár felnőttkorban megvizsgálnánk az akkori problémáik szerint. Könnyen lehetséges, hogy teljesen más eredményt kapnánk.
Az eredmények a 2013 december - 2014 január során, egy saját készítésű kérdőíven begyűjtött válaszok alapján születtek. A kitöltőket interneten, ismerősök, lánclevelek révén toboroztam, így a minta nem reprezentatív. Az összesítés csupán érdekesség, körülbelül olyan, mintha ezer embert végigkérdezgetnél a téged érdeklő dolgokról. Tehát több annál, mint amikor a gyakorikérdéseken felteszed az ilyesmi kérdéseidet, és válaszolnak rá tizenöten, és kevesebb annál, amit a tudomány igazi vérprofi kutatásnak hív. Bár szerintem a tudomány semmit nem hív úgy, hogy vérprofi.
--
Tetszik az oldal? Hasznosnak találod a munkámat?
...akkor kérlek, hogy "cserébe" támogasd Tamás Bori műtétjét, legalább egy fagyi árával! :-) Részletek itt.
Utolsó kommentek