"Na és mit szeretnél legközelebb? Kislányt vagy kisfiút?" - jött a kérdés, és én gondolatban csak ezt a választ adtam: átaludt éjszakákat...
Szerencsére a vágyakozás nálam tettekkel párosul, és mivel már tényleg nagyon elegem lett a fiam éjszakai teljesítményéből, gőzerővel kutatni kezdtem a témát.
A kutatásomat 355 anyuka segítette, akik 6-16 hónapos gyermekekkel rendelkeznek. A gyermekek széles skálán mozognak az éjszakai alvás (vagy nem alvás) tekintetében. (Sőt, korábban már azt is kielemeztem, hogy mennyire könnyű vagy nehéz elaltatni őket - ha nálatok az altatás is problémás, vagy csak érdeklődsz a témában, akkor az eredményeket itt olvashatod).
Most maradjunk az éjszakai alvásnál. Két csoportra osztottam a gyermekeket: jó éjszakai alvóknak tartom azokat, akik maximum 1-2 alkalommal ébrednek, és nincs gond a visszaaltatásukkal. Rossz éjszakai alvók pedig azok, akiknek vagy küzdelmes az éjszakai altatásuk, vagy több, mint kétszer kelnek fel éjszakánként, esetleg mindkettő.
(folytatás a hirdetés után)
Meglepett (de vigasztalni nem vigasztalt) a két csoport aránya. A kitöltések 65%-a jó, és csupán 35%-a rossz éjjeli alvó.
Első körben lássuk, hogy milyen tulajdonságú babák teljesítenek az átlagnál rosszabbul az éjszakai alvás terén:
- Akiknek az átlagnál sokkal kisebb a testsúlyuk.
- Akik újszülöttként is rosszul aludtak, vagy hasfájósak voltak.
- Akik átlagon felül igénylik a hordozást.
- A nyugtalan, izgága természetűek.
- Az érzékeny természetűek.
- Akik hajlamosak a túlpörgésre.
- A nem kifejezetten vidám, boldog babák.
- Akik ragaszkodás szempontjából szélsőségesek: vagy túl ragaszkodók, vagy egyáltalán nem ragaszkodók.
- Akik rossz evők.
- A nagyon gyors mozgásfejlődésűek.
- Akik már fel tudnak állni, függetlenül attól, hogy egyébként gyors vagy lassú a mozgásfejlődésük.
- A 9 hónaposak (a legjobb a 7 hónapos korosztály).
- Ahol anya is rossz alvó.
- Akik nem szopják az ujjukat (egy-null az ujjszopás javára a cumival szemben).
Ezeket ugye nagyon módosítani nem tudod, kivéve talán az ujjszopást, de ezt sem minden esetben lehet erőltetni.
Ami már hasznosabb, az azoknak a tényezőknek a vizsgálata, amelyek módosíthatóak. Ha gyermeked nem egy éjszakai alvóbajnok, akkor a következők betartásával talán közelíthetsz ahhoz, hogy az legyen:
- Igyekezz külön szobába, külön ágyba szoktatni a gyermeket. Lehet, hogy ezáltal az altatás kissé nehezebb lesz, de legalább az éjszakák nyugodtabbak.
- Eltekintve az extra nehéz, fogzós, szeparációs szorongásos, satöbbi éjszakákól, ne legyen rendszer az, hogy hajnaltól magatok közé veszitek a gyermeket a szülői ágyba.
- Ne veszekedj sokat a gyermeked apjával. Sajnos nagyon rossz hatással van a gyermek alvóberendezésére.
- Akármennyire is nehéz, próbáld száműzni a stresszt a mindennapjaitokból. Gondok mindenki életében vannak, ezeket ne katasztrófaként fogd fel, és ha lehet, ne görcsölj rajtuk.
- Ha még szoptatsz, ne igyál kólát vagy energiaitalt. Mindkettő extrém rossz éjszakákat okoz.
- Ne használd a gyermek ágyát járókának rendszeresen. Az még belefér, hogy ha jön a postás, vagy a gázóraleolvasó, akkor arra a másfél percre beteszed, de ha napi több órát is használnád, akkor inkább vegyél járókát. Kicsi a lakás? Akkor vegyél utazóágyat járókának, az összecsukható.
- Mellőzd a „semmi nincs a kiságyban” elvet. Az égvilágon semmi haszna sincs, sem altathatóság, sem az éjjeli ébredések szempontjából. Nem lesz a gyereked rosszabb alvó attól, ha vannak mellette játékok az ágyban, csak arra kell figyelni, hogy direkt játszani ne tedd be az ágyba olyankor, amikor egyébként közelében nem jártok az álmosságnak. Ha viszont már fárad, és még elmatat 10 percet elalvás előtt a kiságyban a játékaival, az semmilyen negatív hatással nincs az alvásra.
- Ha nem ellenkezik teljesen az elveiddel (vagy a gyereked ízlésével), akkor adj neki tápszert lefekvés előtt. Ha már egy éves elmúlt a gyermek, akkor pedig tejet. Mindkettő javítja az éjszakákat, az anyatej ellenben rontja.
- Legalább éjszakára csinálj sötétet a baba alvásához. Ahol semmilyen sötétítés nincs, ott több a rossz éjszakai alvó. Nyilván ennek elsősorban nyáron van jelentősége, de az is lehet, hogy már a holdfény is ijesztő egy babának.
- Ha szoptatsz, ne igyál kávét. Az altathatóság szempontjából nem volt jelentősége, de az éjszakák szempontjából már van.
- Evés után minél hamarabb tedd le aludni. Jobb az arány azoknál a babáknál, akik közvetlenül elalvás előtt esznek, mint akik nem.
- Ha fontos az éjszakai nyugalom, akkor a napirend legyen időben minél pontosabb. Ez az altatásnak nem kedvez, de az éjszakáknak igen.
- Ha szoptatsz, igyál tejszaporító teát. A citromfű-tartalom miatt enyhe nyugtatóként hat, és ez kis mértékben látszik is a kutatás eredményeiben. De az is lehet, hogy tényleg szaporítja a tejet, és így jobb minőségű, több anyatejet kapnak lefekvés előtt a babák.
- Ha van ágyrácsvédő, szedd le - igaz, hogy nem túl nagy az eltérés, de valamennyivel több rosszabb alvó baba van azok között, ahol van rácsvédő.
A szoptatós javaslatok ugye nem mindenkire vonatkoznak, és a gyerek külön szobába helyezése sem mindig egyszerűen megoldható, de ha csak a többit megteszed, akkor már 83% az esélye annak, hogy a gyeremekd jó éjszakai alvó lesz.
Nem befolyásolják az éjszakai alvást az alábbi tényezők:
- A gyermek neme.
- A testsúlya, eltekintve az extrém kis súlyú babáktól.
- Az életkor, kivéve a 9 és 7 hónaposokat (a 9 hónaposak rosszul alszanak éjjel, a 7 hónaposak inkább jól).
- Az, hogy van-e éjjeli fény és mennyit használjátok.
- Az, hogy cumizik-e vagy sem.
- A sötétítés mértéke, feltéve hogy nincs túl világos
- Az, hogy gyors, vagy lassú a beszédfejlődése.
- A matrac típusa.
- Az, hogy egy vagy több játék van a kiságyban (de ha egy sincs, az számít).
- Az, hogy valamilyen rituálé szerint altatod, vagy sem.
- Ha szoptatás alatt fekete teát iszol.
- Az, hogy többen is szokták altatni, vagy csak anya.
- Az, hogy mindig ugyanott alszik-e, vagy gyakran különböző helyeken.
- Az, hogy mennyit találkozik idegenekkel.
Érdekes az, hogy az altathatósággal hogyan függ össze az éjszakai ébredés. Nem minden nehezen altatható gyermeknek pocsék az éjszakája, és nem minden könnyen altatható alussza át az éjszakát. Konkrétan a nehezen altatható gyermekeknek csak 77%-a problémás éjjel is, a maradék 23% jó éjszakai alvó. Csak az érdekesség kedvéért külön megemlítem azokat a tényezőket, amelyek az altathatóság és az éjjeli ébredések szempontjából ellentmondásosak: egyiknek kedveznek, míg a másiknak nem:
- Anyával egy ágyban alvás: altathatóságnak kedvez, éjjeli ébredéseknek nem.
- Nagyon nem ragaszkodó természet: altathatóságnak kedvez, éjjeli ébredéseknek nem.
- Napirend: altathatóságnak inkább a lazább, csak az események sorrendjére koncentráló napirend kedvez, míg az éjszakai nyugalomnak inkább a percre pontos napirend.
Ahogy az altathatóságnál, itt sem általános érvényűek a fenti szabályok, mert 100%-os arány sehol nem fordult elő. Tehát simán lehet olyan is, hogy a te gyermekeden pont valami ezeknek ellentmondó segít, és sajnos olyan is, hogy csak az idő oldja meg véglegesen a problémát. Azért remélem, hogy ha nem csak érdekességből olvasod ezt az írást, hanem komolyan segítséget remélsz tőle, akkor valamelyest tudsz is profitálni a tanácsokból. Ha más nem, a hatszor ébredő, toporzékoló, visszaalvásra cseppet sem hajlamos babádnál sikerül azt elérni, hogy csak kétszer ébredjen, és akkor is viszonylag könnyen elaludjon. Már ez is valami.
Az altathatóság kiértékelése is hasznos lehet számodra, ide kattintva érheted el.
Itt pedig pár konrét altatási tanácsot gyűjtöttem össze a kérdőív kitöltőitől, használd őket sok sikerrel!
--
Tetszik az oldal? Hasznosnak találod a munkámat?
...akkor kérlek, hogy "cserébe" támogasd Tamás Bori műtétjét, legalább egy fagyi árával! :-) Részletek itt.
Utolsó kommentek