BabyHowTo - azaz hogy működik egy gyerek?

Védőnők, gyerekorvosok és ilyen-olyan szakértők tömkelege foglalkozik gyerekekkel, mégsincs még egy olyan ellentmondásos témakör, mint a gyermekgondozás és nevelés. Az egyik szerint ez a jó, a másik szerint amaz hat, a harmadik azt mondja, hülye vagy, ha az első kettőre hallgatsz. Meguntam. Éppen ezért konkrét tapasztalatokat kezdtem gyűjteni: kérdőíveket csinálok, igyekszem jó sok anyukával kitöltetni, és a válaszokat összesítem. Ezeket az összesítéseket olvashatjátok az oldalamon. Kellemes mazsolázást kívánok! :-)

Friss topikok

Utolsó kommentek

  • OsoLalalala: Tipikus szoptatás-n*ci duma a cikk, szóra se érdemes. (2017.12.23. 20:36) A tápszerezés okai
  • OsoLalalala: Sokaknak segít a tejszaporító tea, ha nem tud az Anya szoptatni... Ja az is baj. Hihetetlen... (2017.12.22. 17:34) Mit ne együnk szoptatás alatt?
  • Haziraj Isufi Simona: hat bizony igazad van azokban a dolgokban amiket it le irtal en is ilyen vagyok sajnos allandoan a teszteket vasarlom es szinte mar bele bolondultam , 2 kis babat is elveszitettem es megyg mindig re... (2016.07.31. 17:07) A terhesség legkorábbi tünetei
  • Horváthné Anita: Sziaaa :) szerintem nagyon hasznos az oldalad!!!! (2016.01.25. 20:17) Mit ne együnk szoptatás alatt?
  • olivinn: Szia! Mekkora mintával (hány fő) dolgoztál ennél a felmérésnél? Ezek szignifikáns eredmények? Köszönöm válaszaidat! (2015.10.24. 19:42) Ekcéma és atópiás dermatitis kisgyermekeknél
  • Utolsó 20

Túl alacsony és túl magas alaphőmérséklet

2013.05.08. 12:48 luckalakó

Az alaphőmérséklet az, amit reggel, közvetlenül ébredés után mérsz. Jelentősége a teherbeesés szempontjából van, mert minden nőnél megfigyelhető, hogy a peteérés után az alaphőmérséklet pár tized fokkal megemelkedik. Az alaphőt tehát az ember ideális esetben nem egyszer, hanem minden, de legalábbis majdnem minden reggel méri. Az értékeket grafikonon ábrázolva kapjuk meg a hőmérsékleti görbét.

(folytatás a hirdetés után)

meseles-hirdetes8.png

Túl alacsony az alaphőmérséklet akkor, ha a follikuláris fázisban, azaz a ciklus első két hetében tartósan 36,2 fok alatt van. Túl magas pedig akkor, ha ugyanebben a szakaszban tartósan 36,8 fok fölött van, és nem lázas betegség miatt.

Ha rendszeresen alacsony hőmérsékletet mérsz, akkor először is vizsgáld felül a hőmérési módszeredet. Ha digitális hőmérővel méred magad, akkor próbáld meg a bekapcsolás előtt 2 percre a lázmérőt oda helyezni, ahol mérni szeretnél, és csak utána bekapcsolni. Lehet, hogy szimplán csak annyi a baj, hogy hamarabb kapcsolt ki, mint ahogy felmelegedett volna a mérő. Higanyos lázmérővel is próbáld meg tovább mérni. Ha van otthon testhőmérésre kapható másik személy, akkor vele is ellenőriztetheted, hogy a lázmérő rendben van-e.

Lehet, hogy ezekkel a módszerekkel rájössz, hogy mégsem alacsony a hőd. De ha mégis, az mindenképpen orvosi kivizsgálásért kiált.

Alacsony testhőmérséklet okai lehetnek:

Pajzsmirigy alulműködés. Egyéb tünetei: fáradékonyság, normál mennyiségű étel elfogyasztása mellett is hízás, lelassult anyagcsere. Nem ritkán menstruációs cikluszavarokkal és meddőséggel is jár.

Bizonyos gyógyszerek, például vérnyomáscsökkentők ronthatják a keringést így okozhatnak alacsonyabb hőmérsékletet.

Hipofízis (agyalapi mirigy) elégtelen működése. Ritka betegség, tünetei rendkívülk sokrétűek lehetnek, mivel elég sok hormonra kihat. Alacsony vércukorszint és vérnyomás itt is megfigyelhető.

Mellékvese elégtelenség (Addison kór): nagyon ritka betegség, egymillió ember közül csupán öt érintett. Nem hiszem, hogy te ezek között vagy. Ha mégis, akkor tapasztalhatsz még alacsony vérnyomást, alacsony vércukrot, fogyást, fokozott pigmentációt (a bőr elsötétülése), hányingert vagy hányást.

 

Magas testhőmérséklet okai lehetnek:

Ha csak a menstruáció utáni pár napban emelkedett a hőmérséklet, annak az lehet az oka, hogy a progeszteron (ami a hőemelkedést okozza peteérés után) lassabban ürül ki nálad. Ez nem probléma.

Terhesség. A peteérés után ugyanis a 37 fok körüli testhő megmarad, az egész terhességet végigkísérheti. 37,5 fok alatt nem kell aggódni, ha terhes vagy.

Ha nem vagy terhes, akkor lehet, hogy progeszterontartalmú készítményt szedsz.

Ha ez sem, akkor pedig nem kizárt, hogy cisztád van. Attól is lehet magasabb az alaphő.

Pajzsmirigy túlműködés is okozhatja a hőmérséklet emelkedését. Egyéb tünetei: idegesség, alvászavarok, szívdobogás, normál mennyiségű étel elfogyasztása mellett fogyás, felgyorsult anyagcsere, rendszertelen menstruáció, meddőség.

Folyamatos gyulladás, például epekő vagy mandulagyulladás.

Fertőzések, például Lyme-kór vagy toxoplazmózis is okozhatnak elhúzódó hőemelkedést.

Ha étvágytalansággal társul a dolog, akkor vérszegénység is lehet a magas hőmérséklet oka.

Az egyes feltételezések szerint nem létező Candida gomba túlzott elszaporodása szintén hőemelkedést okozhat.

 

--

Tetszik az oldal? Hasznosnak találod a munkámat?

...akkor kérlek, hogy "cserébe" támogasd Tamás Bori műtétjét, legalább egy fagyi árával! :-) Részletek itt.

Szólj hozzá!

Címkék: teherbeesés endokrinológia hormonzavar

A bejegyzés trackback címe:

https://babyhowto.blog.hu/api/trackback/id/tr285243052

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása